Maski oddechowe — co należy wiedzieć

Podczas pracy z oparami, cząsteczkami i substancjami niebezpiecznymi ważne jest, aby nosić maskę ochronną — zwaną również maską oddechową.

 

Istnieją trzy rodzaje masek oddechowych.

Maski oddechowe filtrujące — OX-ON, 3M, Dräger, Honeywell

Nazywane również maską krótkotrwałą; są najczęściej stosowane. Ten typ maski oddechowej może być używany nie dłużej niż trzy godziny dziennie. W tej grupie istnieją trzy rodzaje ochrony:

 • Maski filtrujące na twarz zakrywające nos i usta.
 • Filtrujące półmaski ze stałymi lub wymiennymi filtrami, zakrywające nos i usta.
 • Filtrujące maski pełne z wymiennymi filtrami, zakrywające nos, usta i oczy.

Aparaty oddechowe— 3M, Dräger, Honeywell

Nazywane są również urządzeniami turbo ze względu na silnik zasilany bateryjnie, który wdmuchuje powietrze do maski oddechowej przez jeden lub więcej filtrów (należy zauważyć, że urządzenie oczyszcza powietrze, ale nie wytwarza tlenu). Sprzęt turbo jest połączony z maską pełną lub półmaską, kapturem lub częścią nagłowną z dopasowaną przyłbicą. Ten typ maski oddechowej może być używany przez ponad trzy godziny dziennie.

Maska oddechowa z doprowadzeniem powietrza — 3M sprzedawana przez OX-ON

Sprzęt jest używany, gdy w miejscu pracy brakuje tlenu i nie ma filtrów, które mogą usunąć zanieczyszczenia.  Musi być również stosowany, kiedy stężenia zanieczyszczeń są wyższe niż te, do których są przeznaczone filtry. Maska oddechowa z doprowadzeniem sprężonego powietrza jest połączona z maską pełną lub półmaską, kapturem lub częścią nagłowną z dopasowaną przyłbicą. Ten typ maski oddechowej może być używany przez ponad trzy godziny dziennie.

Istnieją pewne rodzaje prac, które podlegają specjalnym wymaganiom rządowym (np. praca przy zbiornikach na gnojowicę). Zadania te wymagają użycia masek z doprowadzeniem powietrza. 

 

Ochrona dróg oddechowych — półmaski i maski pełne

Zaletą półmasek i masek pełnych jest to, że podczas korzystania z jednej maski można zmieniać typ filtra na inny. Maski te można używać zarówno z filtrami cząstek stałych, jak i filtrami gazów/par. – lub z ich kombinacją. Należy zwrócić uwagę, że maska i filtry muszą pochodzić od tego samego producenta, aby były do siebie dopasowane.

Maski pełne, jak sama nazwa wskazuje, zakrywają całą twarz, czyli brodę, usta, nos i oczy.

 

Półmaski zakrywają brodę, usta i nos, ale nie oczy. Ten typ maski jest wyposażony w zawór wdechowy, zawór wydechowy i wymienne filtry. Mogą jednak mieć również stały filtr.

Maski muszą być oznaczone klasą filtra, a także literą R (wielokrotnego użytku = maski do wielokrotnego użytku) lub NR (jednorazowe = maski do jednorazowego użytku).

 

Zobacz asortyment masek pełnych OX-ON

 

Maska oddechowa — porada dotycząca konserwacji

Półmaski i maski pełne należy konserwować w mniejszym lub większym stopniu. Należy postępować zgodnie z tymi czterema radami.

Maska musi być czyszczona po każdym użyciu.

Należy sprawdzić membrany zaworów wydechowych. Czy są czyste?

Należy sprawdzić membrany zaworów wydechowych. Jeśli są uszkodzone, należy je wymienić.

Aby przedłużyć żywotność filtra gazu/oparów, należy przechowywać go w hermetycznym pojemniku.

 

Pojemnik do przechowywania maski oddechowej — zamów tutaj

 

Jak odczytywać kody na masce oddechowej OX-ON

 • Nazwa sprzedawcy/producenta

 • Nr artykułu

 • Zawór wydechowy (zmniejsza gromadzenie się ciepła)

 • Klasa filtra (XXXX)

 • R (wielokrotnego użytku — do masek wielokrotnego użytku) lub NR (jednorazowego użytku — do masek jednorazowego użytku)

 • Etykieta D (nazywana również testem dolomitowym. Gwarantuje najwyższy komfort oddychania oraz dłuższy okres skutecznej filtracji.).

 • Norma EN — przeczytaj tutaj o normach EN dotyczących masek oddechowych

 • Oznaczenie/numer CE

Back to Top