Narażenie na hałas — zapobiegaj utracie słuchu!
Zarówno poziom hałasu, jak i długość jego trwania decydują o możliwości uszkodzenia słuchu.
Pomiar hałasu
Poziom hałasu mierzony jest w decybelach (dB). Ucho ludzkie nie jest tak samo wrażliwe na tony niskie, jak na tony wysokie. Należy to skompensować podczas pomiaru hałasu. Robi się to za pomocą tak zwanego filtra A (A). Dlatego jednostka nazywana jest również dB(A).
Dokładny pomiar hałasu wymaga użycia profesjonalnego sprzętu. Można jednak pobrać bezpłatne aplikacje do pomiaru hałasu na telefon komórkowy. Aplikacje nie mierzą dokładnie poziomu decybeli, ale nadal mogą wskazywać przyczynę hałasu i najgłośniejszy punkt.
W przypadku hałasu przekraczającego 85 dB zawsze należy nosić nauszniki lub zatyczki do uszu. W przypadku pracowników narażonych na hałas powyżej 80 dB firma musi pokryć koszt wymaganej ochrony słuchu (dla porównania: poziom hałasu w biurze wynosi 65–70 dB).
Tutaj można zobaczyć przykłady wartości dB w przypadku zwykłego hałasu w codziennych sytuacjach i dla hałasu przemysłowego:
Jak hałas wpływa na człowieka?
Urządzenie do ochrony słuchu nie powinno zmniejszać hałasu w stopniu jak największym, lecz w wystarczającym. Poziom hałasu wynoszący 70–75 dB pozwala użytkownikowi komunikować się z osobami wokół siebie, a także słyszeć sygnały ostrzegawcze.
Zwiększenie głośności o 3 dB odpowiada podwojeniu ciśnienia akustycznego. Oznacza to, że przy wzroście o 3 dB takie samo obciążenie ucha jest osiągane po połowie czasu:
-
85 dB(A) przez 8 godzin
-
88 dB(A) przez 4 godziny
-
91 dB(A) przez 2 godziny
-
94 dB(A) przez 1 godzinę
-
97 dB(A) przez 30 minut
-
100 dB(A) przez 15 minut