Chrom VI w skórzanych rękawicach

Niewyprawiona skóra — lub skóra — to produkt naturalny, który bez odpowiedniej konserwacji szybko ulegnie zniszczeniu. Co najmniej 80% wszystkich skór jest garbowanych chromem, ponieważ daje to najlepsze rezultaty pod względem odporności, trwałości i ceny.


W celu konserwacji skóry konieczne jest garbowanie. Prawie zawsze garbowanie odbywa się przy użyciu chromu III. Chrom III jest uważany za bezpieczny. Jednak podczas procesu chemicznego chrom III może przekształcić się w chrom VI, który podejrzewa się o to, że jest szkodliwy dla zdrowia. Proces ten może nastąpić długo po wyprodukowaniu rękawicy i może być spowodowany wpływem światła, zmian temperatury lub zmiany wilgotności otoczenia.

 

Chrom VI jest zabroniony
W 2015 r. duński parlament zakazał stosowania chromu VI. Zakaz uwzględnia fakcie, że w procesie garbowania można zapobiec powstaniu chromu VI. Warunkiem jest jednak, aby cały proces garbowania odbywał się w zamkniętym i kontrolowanym środowisku, a to nie dotyczy przetwarzania większości skór na rynku światowym. Dlatego nie można zagwarantować, że chrom VI nie wytworzy się w produkcie skórzanym — w tym w rękawicach.

 

Alergia na chrom
Chrom jest uważany za bezpieczny, jednak niektórzy są uczuleni na chrom i nie tolerują żadnej jego formy. Takie osoby powinny całkowicie unikać skórzanych rękawic garbowanych chromem. Aby mieć pewność, że rękawica nie zawiera chromu, należy poszukać tej etykiety

 

Garbowanie z wykorzystaniem lanoliny — przyjazne dla środowiska i alergików
Lanolina - tłuszcz pozyskiwany z owczej wełny - jest produktem naturalnym. Stosowanie lanoliny do garbowania jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ w procesie garbowania wykorzystywane są tylko oleje roślinne. W ten sposób można uniknąć problemu z chromem i jednocześnie dbać o środowisko.

Seria OX-ON ECO obejmuje pięć rodzajów rękawic skórzanych, garbowanych lanoliną.

Aby całkowicie uniknąć stosowania rękawic skórzanych, należy poszukać rękawic wykonanych ze sztucznej skóry lub innych materiałów syntetycznych.


Back to Top