Rodzaje ochrony słuchu

 W miejscu pracy konieczny jest pomiar poziomu hałasu, aby można było dobrać odpowiednią ochronę słuchu.

Zatyczki do uszu (luźne)

Zatyczki do uszu z pianki są dostępne w wielu różnych kształtach i rozmiarach. Najczęściej używane są jako zatyczki jednorazowego użytku. Należy zadbać, aby prawidłowo umieścić je w uchu, tak aby były dociśnięte do przewodu słuchowego, zapewniając dokładne dopasowanie i możliwie największe tłumienie hałasu. Zatyczki do uszu są niedrogie, a mały rozmiar ułatwia noszenie ich w kieszeni lub torbie.

 

  

Zatyczki do uszu na sznurku

Zatyczki do uszu na sznurku mają takie same właściwości, jak zatyczki luźne. Zaletą jest to, że zawsze są połączone w parę. Możliwe jest owinięcie sznurka na szyi, jeśli będzie konieczne wyjęcie zatyczek na krótki czas z uszu podczas pracy.

 

   

Zatyczki do uszu na pałąku

Zatyczki na pałąku są lekkie, dzięki czemu można je nosić dłużej. Pałąk można nosić pod brodą lub na karku. Można szybko założyć lub zdjąć zatyczki do uszu z pałąkiem lub szybko zsunąć na tył szyi, nie utrudniając odwracania głowy. Zatyczki do uszu można łatwo wymienić, jeśli są zużyte lub brudne.

 

    

Składane ochronniki słuchu

Składane ochronniki słuchu są przydatne w podróży, gdy potrzebne są ochronniki słuchu, które nie zajmą dużo miejsca.  

 

 

    

Ochronniki słuchu dla dzieci

Należy pamiętać, że uszy dzieci również wymagają ochrony słuchu, gdy poziom hałasu jest wysoki. Na przykład na koncertach, festiwalach, stadionach piłkarskich lub pokazach sztucznych ogni. Ochronniki słuchu dla dzieci mogą być również używane w sytuacjach, gdy dzieci muszą się skoncentrować w hałaśliwych salach lekcyjnych, na świetlicy lub podczas czytania książek.

 

   

Bierna ochrona słuchu

Koncepcja biernej ochrony słuchu obejmuje wiele różnych modeli. Obejmuje ochronniki słuchu dla dzieci, składane ochronniki słuchu lub ochronniki do montażu na kasku. Cechą wspólną wszystkich biernych ochronników słuchu jest to, że ich jedynym zadaniem jest redukcja hałasu. Innymi słowy, nie mają dodatkowych funkcji, takich jak wbudowane radio, Bluetooth, czy zestaw głośnomówiący. 

 

   

Ochronniki słuchu do montażu na kasku

Nauszniki ochronne mocowane na kasku są często używane na placach budowy lub w firmach przemysłowych. Można je łatwo zamontować na stałe na kasku ochronnym i szybko podnieść lub opuścić podczas pracy. Dzięki temu mamy pewność, że ochronniki słuchu są zawsze przechowywane razem z kaskiem ochronnym.  

 

   

Elektroniczne ochronniki słuchu

Elektroniczne ochronniki słuchu douszne są używane w taki sam sposób jak zwykłe zatyczki do uszu, ale oprócz tłumienia szumów mają inne funkcje elektroniczne. Obejmują one Bluetooth, telefon głośnomówiący i inne funkcje. Zapewniają skuteczną ochronę słuchu i można je łatwo nosić w kieszeni.

 

   

Ochronniki słuchu ze zintegrowanym radiem (FM/AM)

Ochronniki słuchu powinny redukować hałas, ale są też takie, które pozwalają na słuchanie radia podczas pracy. Istnieje wiele wariantów: radio może być analogowe lub cyfrowe, mogą być wyposażone w wyświetlacze cyfrowe lub informacje głosowe o częstotliwości.

 

   

Ochronniki słuchu z komunikacją audio (Bluetooth)

Ochronniki słuchu z komunikacją audio umożliwiają komunikację z innymi osobami podczas ich noszenia. Na przykład przesyłanie rozmowy ze smartfona przez Bluetooth. Jeśli potrzeba komunikacji jest szczególnie ważna, można zaopatrzyć się w ochronniki słuchu, w których istnieje możliwość komunikowania się z kilkoma osobami jednocześnie za pośrednictwem kilku różnych kanałów.

  

Back to Top